Diskuze

akce:    přidat nový příspěvek   přepnout pohled   listuj:  nejnovějąí  novějąí  starší  nejstarší  
 • Malý princ v lužické srbštině (Jana Číhalíková)
  18.02.2011 23:37:31
  Dobrý den,
  ráda bych požádala o radu, příp. zprostředkování koupi Malého prince od A.de Saint- Exupéryho v horno a dolnosrbštině - můj známý si vytváří sbírku vydání Malého prince v jazycích světa, upozornil mě na tuto možnost a má zájem. Nenašla jsem na internetu odkaz na knihkupectví v Čechách, které by tyto knihy u nás prodávalo.
  Pokud mi můžete pomoci jakoukoli informací (viděla jsem jen vyfocený přebal knihy, vydáno v Německu), napište mi prosím na výše uvedený e-mail. Velice Vám děkuji, Jana Číhalíková
 • RE: názor (Lubomír)
  16.02.2011 08:34:53
  Lidskou mentalitu vždy ovlivňuje či dotváří prostředí, ve kterém daný člověk žije. Srbové v německém prostředí chtě nechtě přejímají vzorce chování většinové společnosti i s ohledem či pohledem na ostatní slovanské národy. To je pro jejich identitu nanejvýš nebezpečné - mohlo by se stát, že z nich časem budou jen srbsky hovořící Němci, zbožné to přání už Adolfa Hitlera. Proto jsou důležité osobní vazby s ostatními Slovany a také posilování srbských samospráv, protože láska k vlasti začíná vždycky za humny.
 • názor (Ladislav Hnát)
  15.02.2011 10:50:17
  S obsahem článku v zásadě souhlasím. Při vší úctě k Domowině, v parlamentní demokracii se řeší problémy v parlametu, nikoli na schůzkách politické reprezentace sice ze střechovou organizací, ale přece jen úrovní občanského sdružení,tedy asymetricky. Pokud části Lužických Srbů vadí současné vedení strny, je na nich, aby je změnili.Nemělo by se však příslovečně s vodou z vaničky vylít i dítě.
 • názor (Anonym)
  14.02.2011 17:34:56
  Ta mapa je poměrně velká a obrázek by sice byl hezký,ale nic by jste na něm neviděl.Doporučuju,stavit se v Semináři a okouknout na vlastní oko.
 • RE: názor (Wagnere)
  11.02.2011 07:07:45
  Jak to myslite?
 • názor (Libor)
  11.02.2011 00:40:37
  A tak nebylo dobré sem dát alespoň nějaký obrázek, fotku?
 • RE: názor (Wagner)
  05.02.2011 22:30:52
  Mozna jsem to nenapsal dost zretelne. Omlouvam se. Ale snazil jsem se odpovedet na polozenou otazku. I v ramci SpL se krom jineho velice soustredit na nejmladsi generaci na obou stranach a to zduraznuji na obou stranach. A to tak, jak jsem nastinil. Jinak by mohl nastat cas,ze se bud nebudeme mit skym kamaradit a nebo se nebude mit kdo kamaradit.
 • názor (Ladislav Hakl)
  04.02.2011 14:04:19
  Já jsem tedy členem SpL,ale za intelektuála se nepovažuju,ale je pravda,že je tu spousta chytrých lidí.
  Otázka však dle mého zněla jinak,co by mohla udělat SpL pro Lužické Srby podle vás?Nejde o to,kam by měli směžovat Srbové,ale kam bude směřovat Společnost přátel Lužice.
 • RE: RE: dotaz (Lubomír)
  29.01.2011 09:35:22
  Přesně tak.
 • RE: dotaz (wagner)
  28.01.2011 22:34:20
  SpL je prevazne uzke spolecenstvi intelektualu, kteri spolupracu na te same urovni s lidmi z Budysina. Je to velice zasluzna prace, bez ktere si tyto vztahy nedovedu predstavit. Dulezite, ale take je ziskat nactilete.Kdyz vezmete do Budysina 14ti nebo 16ti leteho a ukazete mu Srbsky dum,Mikulaska, nebo klaster Mariinu Hvezdu, ci ralbicansky hrbitov, garantuji vam, ze tam byl naposledy. Je to jen zajimavost. Na pyramidy se vetsinou taky jezdi jen jednou.
  Musi navazat osobni vztah s vrstevniky, musi tam jit na diskoteku, musi byt s nima alespon nekolik dnu.Srbove hned budou citit, jak je jejich materstina dulezity jazyk pri domluve s Cechy. Zde muzeme pomoci kazdy z nas ruzne. Vymenne pobyty zaku, prazdninove tabory, studijni pobyty, staze, nebo jen navstevy rodin. Zajem o kulturu a podstatu veci se pak objevi sam. Kdyz se nam na obou stranach nepodari podchytit tuto generaci, pak muzeme slozit ctyri srbske opery a bude to stejne houby platne.