Lidé byli chudí. Domy po předcích nebourali

   (lh)
2011-02-28
Liberec, Žitava – Málokdo si uvědomuje, jak unikátní krajinou podstávkových domů je oblast od Labských pískovců a Horní Lužice až k Dolnímu Slezsku a severním Čechám. Je to region, kde právě roubenky, stavěné před několika staletími, dokreslovaly obraz celé krajiny.


Nejen zmapovat nejdůležitější historické stavby, které se uchovaly v Euroregionu Nisa, ale také přinést příběhy lidí, kteří si zvolili kulturní památku jako své trvalé bydliště, je cílem žitavského projektu Umgebindeland.

„Chceme nashromáždit co nejvíc informací, abychom lidem mohli poradit, jak nejlépe roubenku rekonstruovat, jaký materiál použít, jak ji izolovat, jak vytápět. Součástí projektu je ukázková rekonstrukce poutního domu v Hirschfelde, osm kilometrů od Žitavy. Přímo na staveništi budeme pořádat přednášky a semináře,“ vysvětlila vedoucí projektu Jeannette Gosteli.

Dům v Hirschfelde leží na jakubské cestě do Žitavy. Po rekonstrukci bude sloužit jako ubytovna pro poutníky. „Lidé byli chudí, proto domy po předcích nebourali. Díky tomu se nám jich v celém Trojmezí tolik dochovalo,“ upozornila Jeannette Gosteli s tím, že připravovaná kniha přinese celkem 12 příběhů z české a německé strany a jeden z polské.

„Rádi bychom naším projektem region popularizovali, na to, čím se můžeme pyšnit, přilákali i třeba turisty. Stalo se nám, že si někdo přečetl o roubenkách knížku, a tak si je zamiloval, že si jeden dům koupil a přestěhoval se za ním do jiného kraje,“ dodala vedoucí projektu, který potrvá tři roky a přijde na 800 tisíc Euro. Na internetové stránce www.umgebindeland.de jsou další informace v němčině i češtině o projektu.

Liberecký deník 28.2.2011 Zuzana Minstrová.

Názory čtenářů

zde se můžete k tématu vyjádřit nebo reagovat na názory jiných lidí...

 přidat komentář