Saský spolek radí, jak opravit cenné podstávkové domy

   (lh)
2011-06-02
Zvýšit povědomí o celosvětově jedinečné architektuře podstávkových domů se snaží v Sasku. Na jejich území, v Polsku a Česku jich je devatenáct tisíc. V Žitavě vznikla přímo Kancelář pro zachování podstávkových domů, která chce jejich majitelům poradit, jak je opravit.

"Začátkem května jsme začali s celkovou rekonstrukcí bývalé katolické fary v německé obci Hirschfelde u Žitavy. Chceme dokázat, že nejde jen o historické bezcenné objekty, jak se na ně dívají třeba v sousedním Polsku, ale že se v nich dá i kvalitně bydlet," říká Jeannette Gosteli z Kanceláře pro zachování podstávkových domů v Žitavě.
Cílem projektu, který přijde celkem na 800 tisíc eur (asi 20 milionů korun), je nejen zachránit historický dům z 15. století, ale také rozjet osvětu pro všechny, kteří v těchto domech bydlí nebo o ně mají zájem.
Pracovníci kanceláře chtějí na této konkrétní stavbě prakticky předvádět Němcům, Čechům i Polákům, jak při sanaci podstávkových domů postupovat, jaké materiály používat a další praktické věci. To je důvod, proč celou rekonstrukci rozfázovali na celé dva roky.
"Na rekonstrukci bývalé fary pracují zdejší nezaměstnaní a lidé, kteří mají problém s alkoholem, což je sociální aspekt tohoto projektu," doplnila Gosteli.
Přestavbu bývalé fary na domek pro poutníky, protože objekt leží na poutní Svatojakubské cestě do Prahy, má na starosti architekt Knut Wolf.
Opravený dům bude vytápěný geotermálně
"Při opravách budeme používat původní stavební materiály, jako byly například vnitřní jílové omítky. Uvnitř však bude nejnovější technologie. Například chceme Dům pro poutníky vytápět geotermálním čerpadlem z hloubky sta metrů. Topná tělesa pak budou schovaná přímo v omítce," vysvětluje architekt.
Součástí celého projektu bude také vytvoření jakéhosi manuálu, jak podstávkové domy opravovat, pečovat o ně a jak jim porozumět. Manuál bude v českém i německém jazyce, aby ho mohli používat také majitelé těchto unikátních domů v Česku. Největší počet se jich vyskytuje právě ve Šluknovském a Frýdlantském výběžku, kolem šesti tisíc objektů.
Dalším krokem je připravovaná kniha, v níž by měly být zaznamenány podstávkové domy na území tří států v Euroregionu Nisa s jejich historií nebo s osudy jejich současných či minulých majitelů.

Podstávkové domy
Domy se vyznačují podpůrnou konstrukcí, podstávkou. Je složená z vodorovného trámu, svislých sloupů, pásku.
Většinou je zdobená a vynáší krov nebo podkrovní polopatro či úplné patro.


MF Dnes Jan Šebelka 2.6.2011

Názory čtenářů

zde se můžete k tématu vyjádřit nebo reagovat na názory jiných lidí...

 přidat komentář