Diskuze

akce:    přidat nový příspěvek   přepnout pohled   listuj:  nejnovějąí  novějąí  starší  nejstarší  
  • Jak to vypadá v Dolní Lužici ? (Zdeněk Víšek)
    06.04.2008 00:31:31
    Vážení přátelé, dovoluji si upozornit na svůj příspěvek v časopise Navýchod 2/07 (www.navychod.cz) Horní Lužicí za Lužickými Srby, který popisuje putování Horní Lužicí, kde je dosud lužický jazyk zachován. Nemáte někdo postřehy či poznatky, případně odkazy na nejnovější články či studie o poměrech v Dolní Lužici, kde postupuje výrazně rychleji proces germanizace a asimilace?
    • RE: Jak to vypadá v Dolní Luži (Miloš Malec)
      07.04.2008 17:40:02
      K masové germanizaci v Dolní Lužici došlo v době, kdy se Dolní Lužice stala součástí Pruska. Děti nesměly mluvit ve škole lužickosrbsky, Lužičtí Srbové nemohli mít své učitele a kněze atd.
      V současné době díky školskému systému Witaj (viz tyto stránky) se dolní lužická srbština uchovává a doufejme, že časem se i rozšíří.
      Vše závisí jednak na aktivitě Lužických Srbů a dále na vstřícnosti německých institucí. Pomoci můžeme i my, přátelé Lužice v ČR.
      • Jak to vypadá v Dolní Luži (Ladislav Hakl)
        14.04.2008 15:28:48
        K tomu bych ještě rád podotknul,že z Dolní Lužice pochází více aktivit k záchraně jazyka,než v Horní.Myslím tím nejen Witaj,ale též například vznik Serbske ludowe strony a vůbec větší zainteresovanost v politickém životě.Není bez zajímavosti,že jak Serbski dom,tak i Serbski muzej v Chotěbuzi jsou celkem nové organizace.Vůbec se například Chotěbuz snaží,aby byla vnímána jako dvojjazyčné město a už vytušili i turistický potenciál,protože pro lidi je zajímavé vždy to odlišné.Možná,že za větší veřejný život zde může i odpor proti pokračující těžbě uhlí.